Sv. Silvestar, papa – Stara godina

Blagdan, 31. prosinca 2020.

  • Ispraćamo još jednu godinu u kojoj nas je Gospodin sačuvao žive. Župna zajednica Presvetog Trojstva Zagreb – Prečko u granicama Ljubljanske i Zagrebačke avenije, Petrovaradinske ulice i rijeke Save broji 10.058 stanovnika, od čega je 8.257 katolika ili 82,1 %. Nakon popisa stanovništva na proljeće i nakon našeg internog popisa, nadamo se imati iduće godine nove osvježene podatke. A u ovoj godini Župa je primila u svoje zajedništvo 59 novokrštenika, dvoje manje nego lani, ispratila 109 pokojnika, 32 više nego lani, ili porast umrlih za 42%, te je razlika umrli – kršteni i dalje negativna – 50, lani je bila – 15, preklani – 13 i tu smo izuzev 2015. negativni u posljednjem desetljeću. Vjenčano je 9 pari, 1 manje nego prošle godine. Prvu svetu pričest primilo je 97 prvopričesnika, 29 manje nego lani, a 82 potvrđenika sv. krizmu, 18 manje nego lani. Izvršeno je i 37 posjeta bolesnicima, a stotinjak je bolesnih župljana primilo bolesničko pomazanje na blagdan Gospe Lurdske prilikom Svjetskog dana bolesnika, što je mnogo manji broj ispovjeđenih i pomazanih zbog preporuke da se ne ide u posjet bolesnima osim u smrtnoj opasnosti. 28 pokojnika je umrlo okrijepljeno svetim sakramentima dok je 81 krenuo na put nepripremljen. Kad je u pitanju uzrok smrti, najzastupljeniji je i dalje karcinom s 24% ili gotovo četvrtina umire od raka. Gotovo petina ili 19 % umrlo je od zatajenja srca ili drugih srčanih oboljenja, 16 % od starosti i raznih bolesti, 8 % od moždanog udara, 7 % od koronavirusa ili ukupno 8 pokojnika, prvi je umro 6. studenoga, dakle svi u posljednja dva mjeseca godine. Bubrezi i urinarne infekcije su bile zastupljene sa 6 %, upala pluća s 5 %, sepsa 4%, te Alzheimerova bolest s 3%.
  • Sutra na prvi dan Nove godine ili svetkovinu sv. Marije Bogorodice mise su kao nedjeljom u 9, 11 i 18,30.
  • Zazivanjem Božjeg blagoslova na sve nas zaključimo ovo slavlje mise zahvalnice uz poticaj da se sljedećih dana, nedjelja i blagdana odazovemo pozivu Hrvatskog Caritasa, čije se kutije nalaze na kiosku i dolje na izlazu iz crkve, te prikupimo potrebnu pomoć kao izraz naše ljubavi i solidarnosti s nastradalima u strašnom potresu na Baniji, kako bi ju Caritas Sisačke biskupije, Petrinjski Caritas i druge lokalne ustanove mogle rasporediti na tamošnje stanovništvo koje se preko noći našlo u potrebi i na cesti. Inače, Caritas je već uputio svoju mobilnu pučku kuhinju, šatore, vreće za spavanje, deke i raznu hranu kao nužnu prvu pomoć svima u potrebi. U ime Caritasa i svih stradalih hvala na pruženoj potpori.