NEDJELJA MUKE GOSPODNJE „B“,

‘C V J E T N I C A’  Svetkovina, 25. ožujka 2018.

 

 • NEDJELJA JE MUKE GOSPODNJE – CVJETNICA. Blagoslovili smo maslinove grančice mira. Misu smo slavili za: + Marka Tolić i na nakanu; + Petra, Elizabetu, Milku, Ivana, Josipa, Nikolu, Stjepana i Franju Rogar (8); + Franu Pavlović i ob. Dragun; + Slavicu Onorati (9,30); + ob. Jlić; + Luciju, Franju i ob. Barać (18,30).
 • Danas osobito zahvaljujemo čitačima, pjevačima Muke na posebno uloženom trudu.
 • Zahvaljujemo za priloge karitasovoj kutiji. Podjela paketa bit će u danima Velikog tjedna. Hvala djeci pripravnicima za sakramente koja kroz korizmu štede u caritasove kutijice pa će ih prinijeti pred oltar narednih dana proslave vazm. trodnevlja. Osobito razrednoj nastavi škole Prečko koji su s učiteljicama na inicijativu Suzane Mikulec prikuplli namirnice i predali ih Župnom caritasu. Hvala i gđi Ljubas na osiguranoj donaciji Caritasu iz Cedevite. Hvala župljanima St. Plošćice i Velike Trnovitice zajedno s njihovim župnikom Tomislavom Fridlom.
 • Sutra će biti velika uskrsna ispovijed za odrasle i djecu od 19 do 20 sati.
 • Župni ured u Velikom tjednu ureduje od ponedjeljka do srijede od 16,30 do 18,30h započinjući upis dekanatskog hodočašća na Udbinu u subotu 28. travnja. Prijevoz je 100 kn.
 • Na Veliku srijedu preporučam otići u katedralu na Liturgiju časova s pjevanim Tužaljkama proroka Jeremije u 17 sati, a u župi časoslov molimo u 18,15.
 • Na Veliki četvrtak u 10 sati u katedrali Misu posvete ulja predvodi gospodin Nadbiskup, sa svim prezbiterima Nadbiskupije. I potiče nas da na misu pozovemo i vjernike. S tim uljima pomazuju se bolesnici u sakramentu bolesničkog pomazanja, kao i krštenici, te krizmanici.
 • U 19 sati slavimo Misu Večere Gospodnje s obredom pranja nogu Dvanaestorici. To je Isusova posljednja večera, dan kada je ustanovljena euharistija. S pjevanjem Slave zavezuju se zvona koja ne zvone sve do Slave Vazmenog bdjenja na Veliku subotu.
 • Petak Muke Gospodnje jedini je dan u godini kada se ne slavi misa. U 15 sati bit će pobožnost Križnoga puta, a Obredi Muke počinju u 19 sati. Prilikom ljubljenja Križa skupljeni prilozi idu za Svetu zemlju. Toga dana strogi je post i nemrs.
 • Na Veliku subotu posjećujemo Božji grob. Pozivam one koji bi željeli dežurati po pola sata kraj groba i za to vrijeme u tišini moliti, neka se upišu u raspored straže. Možda će nam se pridružiti i vatrogasci. Crkva će biti otvorena od 8 sati do početka Vazmenoga bdjenja u 20 sati, prve mise Isusova uskrsnuća, a za vrijeme koje će neki biti kršteni.
 • Vazmeno trodnevlje zajedno s nedjeljom Uskrsnuća najsvečaniji su i najsvetiji dani liturgijske godine koji čine nedjeljivu cjelinu, pa vas pozivam da ne propustite ni Misu Večere Gospodnje Velikog četvrtka, niti Obrede Muke Velikog petka, a ni Vazmeno bdijenje u svetoj noći. Propovjednik vazmenog trodnevlja bit će naš preč. dr. Tomislav Markić.
 • NEDJELJA USKRSNUĆA GOSPODINOVA ili USKRS najveća je svetkovina vjere. Misa zornica slavit će se u 7 sati na otvorenom s blagoslovom košara hrane. Zato molim da ne ulazite automobilima u dvorište. Zatim su slavlja mise u 9,30, te u 11 svečana poldanja, a večernja je misa u 18,30. Blagoslov jela bit će na svim prijepodnevnim euharistijama.
 • Na polici za tisak nabavite Glas koncila koji donosi mnoge zanimljive članke.
 • Lijepo provedite Cvjetnicu s obitelji.