NEDJELJA MUKE GOSPODNJE „C“,

‘C V J E T N I C A’

Svetkovina, 14. travnja 2019.

 

 • NEDJELJA JE MUKE GOSPODNJE – CVJETNICA. Blagoslovili smo maslinove grančice mira.
 • Danas osobito zahvaljujemo čitačima, pjevačima Muke na posebno uloženom trudu.
 • Hvala za priloge kutiji Caritasa. Podjela paketa bit će u danima Velikog tjedna. Sutra od 8 do 11 i od 17 do večernje mise. Hvala djeci pripravnicima za sakramente koja kroz korizmu štede u caritasove kutijice pa će ih prinijeti pred oltar u danima proslave vazm. trodnevlja. Osobito školi Prečko, djeci, roditeljima, nastavnicama i učeiteljicama koje su na inicijativu Suzane Mikulec prikuplli namirnice i predali ih Župnom caritasu.
 • U utorak ispovijedamo bolesnike po stanovima i kućama, a navečer je predviđena velika uskrsna ispovijed za odrasle i djecu od 19 do 20 sati.
 • Župni ured u Velikom tjednu ureduje od ponedjeljka do srijede od 16,30 do 18,30h
 • Na Veliku srijedu preporučam otići u katedralu na Liturgiju časova s pjevanim Tužaljkama proroka Jeremije u 17 sati, a u župi časoslov molimo u 18,15.
 • Na Veliki četvrtak u 10 sati u katedrali Misu posvete ulja predvodi Nadbiskup, sa svim prezbiterima Nadbiskupije. I moli da na misu pozovemo i vjernike, osobito krizmanike. S tim uljima pomazuju se bolesnici, kao i krštenici, te krizmanici.
 • U 19 sati slavimo Misu Večere Gospodnje s obredom pranja nogu Dvanaestorici. To je Isusova posljednja večera, dan kada je ustanovljena euharistija. S pjevanjem Slave zavezuju se zvona koja ne zvone sve do Slave Vazmenog bdjenja na Veliku subotu.
 • Petak Muke Gospodnje jedini je dan u godini kada se ne slavi misa. U 15 sati bit će pobožnost Križnoga puta, a Obredi Muke počinju u 19 sati. Prilikom ljubljenja Križa skupljeni prilozi idu za Svetu zemlju. Toga dana strogi je post i nemrs.
 • Na Veliku subotu posjećujemo Božji grob. Pozivam one koji bi željeli dežurati po pola sata kraj groba i za to vrijeme u tišini moliti, neka se upišu u raspored straže. Možda će nam se pridružiti i vatrogasci. Crkva će biti otvorena od 8 sati do početka Vazmenoga bdjenja u 20 sati, prve mise Isusova uskrsnuća, a za vrijeme koje će neki biti kršteni.
 • Vazmeno trodnevlje zajedno s nedjeljom Uskrsnuća najsvečaniji su i najsvetiji dani liturgijske godine koji čine nedjeljivu cjelinu, pa vas pozivam da ne propustite ni Misu Večere Gospodnje Velikog četvrtka, niti Obrede Muke Velikog petka, a ni Vazmeno bdijenje u svetoj noći. Propovjednik vazmenog trodnevlja bit će naš preč. dr. Tomislav Markić.
 • NEDJELJA USKRSNUĆA GOSPODINOVA ili USKRS najveća je svetkovina vjere. Misa zornica slavit će se u 7 sati na otvorenom s blagoslovom košara hrane. Zato molim da ne ulazite automobilima u dvorište. Zatim su slavlja mise u 9,30, te u 11 svečana poldanja, a večernja je misa u 18,30. Blagoslov jela bit će na svim prijepodnevnim euharistijama.
 • Na polici za tisak nabavite Glas koncila koji donosi mnoge zanimljive članke.
 • Za naše putovanje i hodočašće u Vojvodinu, već je pola autobusa popunjeno, a idemo u petak, subotu i nedjelju 24. do 26. svibnja u Srijem, Bačku i Banat. Osim razgleda brojnih katedrala, crkava, sabornog hrama, devet gradova i tri mjesta, predviđen je također i posjet vinariji i salašu Zvonka Bogdana, te nazočenje na koncertu simfonijskog orkestra iz Segedina u vršaškoj crkvi sv. Gerharda, mučenika. Obroci su osigurani u raznim restoranima, spavanje u hotelu u Novom Sadu. Detalji se nalaze na letku.
 • Lijepo provedite Cvjetnicu s obitelji.